• Huvudsponsorer

Söndag Sön 30 December Dec
Lördag Lör 5 Januari Jan
Tisdag Tis 8 Januari Jan
Torsdag Tor 10 Januari Jan
Lördag Lör 12 Januari Jan
Tisdag Tis 15 Januari Jan
Torsdag Tor 17 Januari Jan
Lördag Lör 19 Januari Jan
Torsdag Tor 24 Januari Jan
Lördag Lör 26 Januari Jan
Tisdag Tis 29 Januari Jan
Lördag Lör 2 Februari Feb
Tisdag Tis 12 Februari Feb
Torsdag Tor 14 Februari Feb
Idag 16 Februari Feb
Torsdag Tor 21 Februari Feb
Lördag Lör 23 Februari Feb
Tisdag Tis 26 Februari Feb
Torsdag Tor 28 Februari Feb
Lördag Lör 2 Mars Mar
Tisdag Tis 5 Mars Mar
Fredag Fre 8 Mars Mar
Lördag Lör 9 Mars Mar
Tisdag Tis 12 Mars Mar
Torsdag Tor 14 Mars Mar

Ett dussin i blågult

7 februari 2019 14:00
FHC

Det är landslagsuppehåll och Frölunda HC har som vanligt bidragit med en gäng spelare, 13 närmare bestämt.


I tisdags kväll vann Frölunda Indians tredje CHL-titeln på fem försök i fjärde finalen – en form av markering att föreningen tar den europeiska mästarturneringen på allra största allvar.
Den välrenommerade akademin tar Frölunda HC också på allra största allvar och under åren har A-truppen fyllts på kontinuerligt och ymnigt med talang från juniorleden.
Men det finns andra parametrar som vittnar om att Academy fungerar, som antal spelare i olika landslag under säsongen.
Den här veckan står SHL still eftersom Sweden Hockey Games spelas i Stockholm och ytterligare fyra svenska landslag spelar turneringar lite var stans i Europa – Frölunda Indians har bidragit med 13 spelare.
– Vi är mycket glada att vi återigen är väl representerat i dessa sammanhang. Tio av landslagsspelarna är fostrade i regionen och det är givetvis lite extra roligt. Samtidigt fortsätter vi arbetet på hemmaplan och tror att fler spelare blir aktuella i samband med nästa landslagsbreak som är i april, säger Frölundas utvecklingsansvarige Mikael Ström.

Frölundas alla landslagsspelare (moderklubb inom parentes):
Team 16: Ufa, Ryssland
Fabia Lysell (Bäcken HC)
Ludwig Persson (Hisingen Hockey)
Liam Dower-Nilsson (Borås HC)
Simon Edvinsson (HK Kings)

**Team 17: Tranås ** Theo Nordlund (HK Kings)
Axel Kumlin (IFK Österåker)
William Hallén (Hovås HC)
Daniel Torgersson (Skärgårdens SK)

Team 18: Sochi, Ryssland
Lucas Raymond (Frölunda HC)
Isac Andersson (Lysekil Hockey)
Karl Henriksson (Mörrum Gois)

Team 19: Åbo, Finland
Linus Nässén (Skärgårdens SK)

Team 18, Norge
Philip Granath (Frisk Asker)