• Huvudsponsorer

Lördag Lör 9 Mars Mar
Tisdag Tis 12 Mars Mar
Torsdag Tor 14 Mars Mar
Lördag Lör 23 Mars Mar
Måndag Mån 25 Mars Mar
Onsdag Ons 27 Mars Mar
Fredag Fre 29 Mars Mar
Söndag Sön 31 Mars Mar
Söndag Sön 7 April Apr
Tisdag Tis 9 April Apr
Torsdag Tor 11 April Apr
Lördag Lör 13 April Apr
Måndag Mån 15 April Apr
Söndag Sön 21 April Apr
Idag 23 April Apr
Torsdag Tor 25 April Apr
Lördag Lör 27 April Apr
Tisdag Tis 30 April Apr
Torsdag Tor 2 Maj Maj
Lördag Lör 4 Maj Maj

Ett dussin i blågult

7 februari 2019 14:00
FHC

Det är landslagsuppehåll och Frölunda HC har som vanligt bidragit med en gäng spelare, 13 närmare bestämt.


I tisdags kväll vann Frölunda Indians tredje CHL-titeln på fem försök i fjärde finalen – en form av markering att föreningen tar den europeiska mästarturneringen på allra största allvar.
Den välrenommerade akademin tar Frölunda HC också på allra största allvar och under åren har A-truppen fyllts på kontinuerligt och ymnigt med talang från juniorleden.
Men det finns andra parametrar som vittnar om att Academy fungerar, som antal spelare i olika landslag under säsongen.
Den här veckan står SHL still eftersom Sweden Hockey Games spelas i Stockholm och ytterligare fyra svenska landslag spelar turneringar lite var stans i Europa – Frölunda Indians har bidragit med 13 spelare.
– Vi är mycket glada att vi återigen är väl representerat i dessa sammanhang. Tio av landslagsspelarna är fostrade i regionen och det är givetvis lite extra roligt. Samtidigt fortsätter vi arbetet på hemmaplan och tror att fler spelare blir aktuella i samband med nästa landslagsbreak som är i april, säger Frölundas utvecklingsansvarige Mikael Ström.

Frölundas alla landslagsspelare (moderklubb inom parentes):
Team 16: Ufa, Ryssland
Fabia Lysell (Bäcken HC)
Ludwig Persson (Hisingen Hockey)
Liam Dower-Nilsson (Borås HC)
Simon Edvinsson (HK Kings)

**Team 17: Tranås ** Theo Nordlund (HK Kings)
Axel Kumlin (IFK Österåker)
William Hallén (Hovås HC)
Daniel Torgersson (Skärgårdens SK)

Team 18: Sochi, Ryssland
Lucas Raymond (Frölunda HC)
Isac Andersson (Lysekil Hockey)
Karl Henriksson (Mörrum Gois)

Team 19: Åbo, Finland
Linus Nässén (Skärgårdens SK)

Team 18, Norge
Philip Granath (Frisk Asker)