• Huvudsponsorer

Lördag Lör 1 September Sep
Torsdag Tor 6 September Sep
Lördag Lör 8 September Sep
Lördag Lör 15 September Sep
Torsdag Tor 20 September Sep
Lördag Lör 22 September Sep
Torsdag Tor 27 September Sep
Tisdag Tis 2 Oktober Okt
Torsdag Tor 4 Oktober Okt
Tisdag Tis 9 Oktober Okt
Torsdag Tor 11 Oktober Okt
Lördag Lör 13 Oktober Okt
Tisdag Tis 16 Oktober Okt
Torsdag Tor 18 Oktober Okt
Lördag Lör 20 Oktober Okt
Tisdag Tis 23 Oktober Okt
Torsdag Tor 25 Oktober Okt
Lördag Lör 27 Oktober Okt
Tisdag Tis 30 Oktober Okt
Torsdag Tor 1 November Nov
Lördag Lör 3 November Nov
Tisdag Tis 13 November Nov
Torsdag Tor 15 November Nov
Fredag Fre 23 November Nov
Lördag Lör 24 November Nov
Tisdag Tis 27 November Nov
Torsdag Tor 29 November Nov
Lördag Lör 1 December Dec

VM med FHC-prägel

4 maj 2018 10:00
FHC

Sju spelare med Frölunda-anknytning finns med i Rikard Grönborgs VM-trupp.


Ishockey-VM i Köpenhamn drar igång och redan premiärdagen går Tre Kronor in i turneringen mot Vitryssland. Och i truppen hela sju spelare med Frölunda-anknytning: Magnus Hellberg, John Klingberg, Mikael Wikstrand, Adam Almquist, Mattias Janmark, Lias Andersson och Carl Klingberg.
– Ett kvitto på att vår verksamhet och idé – att över tid arbeta med utveckling – fungerar, säger Frölundas klubbdirektör Christian Lechtaler.

Och det finns fler med Frölunda-koppling i några av de andra VM-spelande nationerna. Frederik Andersson, Oliver Lauridsen och Philip Larsen representerar Danmark i hemma-VM. Johannes Johannesen spelar för vårt grannland Norge, men inte givne Mats Rosseli Olsen som oturligt skadade sig i sista träningsmatchen inför VM-turneringen.
– Vi är förstås glada och stolta över att så många Frölunda-spelare är med i VM och vi vill passa på att önska dem lycka till i turneringen, säger Christian Lechtaler.

VM i Köpenhamn spelas mellan den 4 och 20 maj och så här ser Tre Kronors gruppspelsprogram ut:
4 maj: Sverige-Vitryssland (20.15).
6 maj: Sverige-Tjeckien (16.15).
7 maj: Sverige-Frankrike (20.15).
9 maj: Sverige-Östterike (20.15).
12 maj: Sverige-Slovakien (12.15).
13 maj: Sverige-Schweiz (20.15).
15 maj: Sverige-Ryssland (20.15).