• Huvudsponsorer

Torsdag Tor 6 September Sep
Lördag Lör 8 September Sep
Lördag Lör 15 September Sep
Torsdag Tor 20 September Sep
Lördag Lör 22 September Sep
Torsdag Tor 27 September Sep
Tisdag Tis 2 Oktober Okt
Torsdag Tor 4 Oktober Okt
Tisdag Tis 9 Oktober Okt
Torsdag Tor 11 Oktober Okt
Lördag Lör 13 Oktober Okt
Tisdag Tis 16 Oktober Okt
Torsdag Tor 18 Oktober Okt
Lördag Lör 20 Oktober Okt
Idag 23 Oktober Okt
Torsdag Tor 25 Oktober Okt
Lördag Lör 27 Oktober Okt
Tisdag Tis 30 Oktober Okt
Torsdag Tor 1 November Nov
Lördag Lör 3 November Nov
Tisdag Tis 13 November Nov
Torsdag Tor 15 November Nov
Fredag Fre 23 November Nov
Lördag Lör 24 November Nov
Tisdag Tis 27 November Nov
Torsdag Tor 29 November Nov
Lördag Lör 1 December Dec
Torsdag Tor 6 December Dec
Lördag Lör 8 December Dec

Annorlunda läge

15 maj 2018 09:58
CHL

CHL:s gruppspel lottas i Köpenhamn på onsdagen – och Frölunda Indians är lägre rankat än någonsin.


Efter tre raka finaler och två raka titlar (2016 och 2017) åkte Frölunda Indians ut tidigt i CHL-slutspelet förra säsongen och har hamnat i pott tre inför onsdagens gruppspelslottning i Royal arena, Köpenhamn (16.00) – rankat som femma av de svenska lagen.
De 32 deltagande lagen skall fördelas in i åtta fyrlagsgrupper och lag från samma nation/liga kan inte hamna i samma grupp.
CHL:s gruppspel inleds den 30 augusti och avslutas den 17 oktober. De två första lagen i varje grupp går vidare till slutspel.

Seedningsgrupper
Grupp 1:
Jyp Jyväskylä, Finland.
Växjö Lakers, Sverige.
Kärpät Oulu, Finland.
Kometa Brno, Tjeckien.
ZSC Lions Zürich, Schweiz.
Red Bull München, Tyskland.
HC Bolzano, Italien.
Djurgårdens IF, Stockholm.

Grupp 2:
TPS Turku, Finland.
HC Pilsen, Tjeckien.
SC Bern, Schweiz.
Eisbären Berlin, Tyskland.
Vienna Capitals, Österrike.
Skellefteå AIK, Sverige.
Tappara, Finland.
Mountfield HC, Tjeckien.

Grupp 3:
EV Zug, Schweiz.
Nürnberg Ice Tigers, Tyskland.
Red Bull Salzburg, Österrike.
Malmö Redhawks, Sverige.
IFK Helsingfors, Finland.
Ocelari Trinec, Tjeckien.
HC Lugano, Schweiz.
Frölunda Indians, Sverige.

Grupp 4:
Banska Bystrica, Slovakien.
Neman Grodno, Vitryssland.
Storhamar, Norge.
Cardiff Devils, Storbritannien.
Ålborg Pirates, Danmark.
Rouen Dragons, Frankrike.
GKS Tychy, Polen.
Yunost Minsk, Vitryssland.