• Huvudsponsorer

Onsdag Ons 27 Mars Mar
Fredag Fre 29 Mars Mar
Söndag Sön 31 Mars Mar
Söndag Sön 7 April Apr
Tisdag Tis 9 April Apr
Torsdag Tor 11 April Apr
Lördag Lör 13 April Apr
Måndag Mån 15 April Apr
Söndag Sön 21 April Apr
Tisdag Tis 23 April Apr
Torsdag Tor 25 April Apr
Lördag Lör 27 April Apr
Tisdag Tis 30 April Apr
Torsdag Tor 2 Maj Maj
Torsdag Tor 8 Augusti Aug
Fredag Fre 16 Augusti Aug
Lördag Lör 24 Augusti Aug
Fredag Fre 30 Augusti Aug
Söndag Sön 1 September Sep
Torsdag Tor 5 September Sep
Lördag Lör 7 September Sep
Lördag Lör 14 September Sep
Tisdag Tis 17 September Sep
Torsdag Tor 19 September Sep
Lördag Lör 21 September Sep
Torsdag Tor 26 September Sep
Lördag Lör 28 September Sep
Torsdag Tor 3 Oktober Okt

En annorlunda sommarfys

7 juni 2018 20:40
FHC

Historiskt sett har alltid Frölunda Academys sommarfys bestått av hårda tester och uppbyggnad av muskler men den nionde juni ställs föreningens J18 lag mot J20 laget i ett race som sträcker sig fem kilometer genom Slottsskogen där 100 hinder ska besegras.


Tävlingen anordnas av Military Fitness Sweden vars specialitet är hinderbanor som påminner om hur militärer tränar och alla ni som kan er Frölundahistoria vet att 2014 genomgick Frölunda Indians A-lag två dagars tuff träning arrangerat just av Military Fitness, den gången i Stenungsund.
Lägg därtill att de båda föreningar även har synts tillsammans i tävlingssammanhang i OCR Golden Trophy genom ett tufft kryphinder så förstår ni att när det kom på tal att föreningens juniorlag skulle genomföra en OCR* tävling så var Military Fitness den självklara arrangören.

Vi fick ett kort samtal med Karin Gustafsson, marknadsansvarig Military Fitness Sweden och medlem sedan 2015 kring vad som väntar våra juniorer den nionde juni i Slottsskogen. Konceptet är korta banor med många hinder som inte är så tekniskt svåra säger Karin och fortsätter; Utmaningen är det stora antalet hinder och med i snitt ett hinder var 40:e meter så blir det jobbigt, tungt och tufft men Karin är även noga med att påpeka att det är fantastiskt roligt, precis som en hinderbana av militärisk karaktär ska vara.

"Det är full fart framåt som gäller."

Karin lyfter även fram instruktörerna och funktionärerna som finns på strategiska platser längs banan;
De är där för att heja på och hjälpa till men samtidigt för att påminna att det är full fart framåt som gäller. säger Karin.

Precis som vi är vana att se Frölunda Academy med andra ord. Frölunda J18 är först ut och startar kl. 11:50 medan J20 startar endast fem minuter senare, kl. 11:55

För bäst åskådarplats rekommenderar vi start och målområdet vid Slottsskogsvallen.

För mer info kring Military Fitness Sweden, besök deras hemsida: militaryfitness.se samt följ dom på sociala medier:
Instagram: @militaryfitnesssweden @ocrgoldentrophy
Facebook: Military Fitness Sweden

*OCR - Obstacle Course Running