• Huvudsponsorer

Söndag Sön 31 Mars Mar
Söndag Sön 7 April Apr
Tisdag Tis 9 April Apr
Torsdag Tor 11 April Apr
Lördag Lör 13 April Apr
Måndag Mån 15 April Apr
Söndag Sön 21 April Apr
Tisdag Tis 23 April Apr
Torsdag Tor 25 April Apr
Lördag Lör 27 April Apr
Tisdag Tis 30 April Apr
Torsdag Tor 2 Maj Maj
Torsdag Tor 8 Augusti Aug
Fredag Fre 16 Augusti Aug
Torsdag Tor 22 Augusti Aug
Lördag Lör 24 Augusti Aug
Fredag Fre 30 Augusti Aug
Söndag Sön 1 September Sep
Torsdag Tor 5 September Sep
Lördag Lör 7 September Sep
Lördag Lör 14 September Sep
Tisdag Tis 17 September Sep
Torsdag Tor 19 September Sep
Lördag Lör 21 September Sep
Torsdag Tor 26 September Sep
Lördag Lör 28 September Sep
Torsdag Tor 3 Oktober Okt
Lördag Lör 5 Oktober Okt

8 miljoner plus

10 juni 2019 15:15
FHC

Frölunda HC gör ett positivt resultat för sjätte året i rad.


Guldsäsongen 2018/2019 redovisar Frölunda HC ett positivt resultat på koncernivå på 8,6 miljoner kronor – samtliga klubbar i SHL redovisar enligt beslut sina bokslut på koncernnivå. Det egna kapitalet ökar från 25,8 miljoner kronor till 34, 1 miljoner, vilket är en betryggande nivå. Föreningens likviditet är god och omsättningen låg på 173,7 miljoner kronor (138,2 miljoner säsongen 2017/2018).

Resultatet och omsättningen har påverkats av:

  • Ett långt och framgångsrikt slutspel som resulterat i ökade publikintäkter, men också ökade kostnader för resor och bonusar.
  • Att engångskostnader har tagits för omorganisation och spelartruppsförändringar.

Den av styrelsen beslutade budgeten för verksamhetsåret 2019/2020 visar på ett positivt rörel-seresultat efter grundserie. Styrelsen har beslutat att det egna kapitalet skall ökas avsevärt de kommande åren. Koncernen har ett stort antal anställda och i en värld som styrs av många oförutsägbara faktorer är det nödvändigt att ha tillfredställande reserver. En framtida ambition är att koncernen skall klara två omfattande nedgångar utan att föreningens framtid hotas.

Koncernen Frölunda HC innehåller dotterbolagen Frölunda Hockeyutveckling AB, Frölunda Affärsutveckling AB och Frölunda Hockey Fastighets AB, med flera.