• Huvudsponsorer

Tor 05 Okt  (1 match)
Lör 07 Okt  (1 match)
Tor 12 Okt  (1 match)
Lör 14 Okt  (1 match)
Tis 17 Okt  (1 match)
Tor 19 Okt  (1 match)
Lör 21 Okt  (1 match)
Tis 24 Okt  (1 match)
Tor 26 Okt  (1 match)
Lör 28 Okt  (1 match)
Tor 02 Nov  (1 match)
Lör 04 Nov  (1 match)
Tis 14 Nov  (1 match)
Tor 16 Nov  (1 match)
Idag  (1 match)
Tis 21 Nov  (1 match)
Tor 23 Nov  (1 match)
Lör 25 Nov  (1 match)
Tis 28 Nov  (1 match)
Lör 02 Dec  (1 match)
Tor 07 Dec  (1 match)
Lör 09 Dec  (1 match)
Tis 19 Dec  (1 match)
Tor 21 Dec  (1 match)
Tis 26 Dec  (1 match)
Tor 28 Dec  (1 match)
Lör 30 Dec  (1 match)
Tis 02 Jan  (1 match)

Vem var starkast?

29 juni 2017 11:22
FHC

Kalle Miketinac, Carl Grundström och Sebastian Stålberg är på pallen – vem i trion som vann vet vi först på prisutdelningen den 18 augusti.


Starkast i Frölunda skulle koras och efter sju tuffa grenar i och utanför Campus har vi en prispall, men ingen vinnare – i alla fall inte ännu.
Kalle Miketinac, Carl Grundström och Sebastian Stålberg är de tre medaljörerna, men vinnaren presenteras inte förrän den 18 augusti.
Fystränaren Pär Edlund var initiativtagare till styrketävlingen och var mycket nöjd med resultatet.
"Alla stoppade in huvudet och det var bra. Tanken var att grenarna skulle vara korta och intensiva, som ett hockeybyte", förklarar Edlund och pekar på ett resultat som stack ut lite i mängden:
"500 meter på en minut och 22 sekunder i roddmaskinen är bra".

Frölunda Indians avslutar försäsongen på fredagen och är tillbaka på Campus den 1 augusti.

Grenresultat
Cykel 500 meter:
1.Victor Olofsson
2. Adam Almqvist
3. Mattias Nörsterbö

Rodd:

  1. John Nyberg
  2. Victor Olofsson
  3. Sebastian Stålberg och Max Friberg

Däckvältning:

  1. Pontus Widerström
  2. Arvid Söderblom
  3. John Nyberg

Burpees - släde - löpning 200 meter:

  1. Kalle Miketinac
  2. Carl Grundström
  3. Pathrik Westerholm

Löpning med säckar:

  1. Christoffer Ehn
  2. Sebastian Stålberg
  3. Max Friberg

Agility-löpning:

  1. Christoffer Ehn
  2. Pathrik Westerholm
  3. Kalle Miketinac

Löpning Brage-backen:

  1. Max Friberg
  2. Kalle Miketinac
  3. Oliwer Fjällström