• Huvudsponsorer

Torsdag Tor 7 December Dec
Lördag Lör 9 December Dec
Tisdag Tis 19 December Dec
Torsdag Tor 21 December Dec
Tisdag Tis 26 December Dec
Torsdag Tor 28 December Dec
Lördag Lör 30 December Dec
Tisdag Tis 2 Januari Jan
Torsdag Tor 4 Januari Jan
Lördag Lör 6 Januari Jan
Torsdag Tor 11 Januari Jan
Lördag Lör 13 Januari Jan
Torsdag Tor 18 Januari Jan
Lördag Lör 20 Januari Jan
Torsdag Tor 25 Januari Jan
Lördag Lör 27 Januari Jan
Måndag Mån 29 Januari Jan
Tisdag Tis 30 Januari Jan
Lördag Lör 3 Februari Feb
Torsdag Tor 8 Februari Feb
Lördag Lör 10 Februari Feb
Lördag Lör 24 Februari Feb
Onsdag Ons 28 Februari Feb
Torsdag Tor 1 Mars Mar
Lördag Lör 3 Mars Mar
Tisdag Tis 6 Mars Mar
Torsdag Tor 8 Mars Mar
Lördag Lör 10 Mars Mar

Vem var starkast?

29 juni 2017 11:22
FHC

Kalle Miketinac, Carl Grundström och Sebastian Stålberg är på pallen – vem i trion som vann vet vi först på prisutdelningen den 18 augusti.


Starkast i Frölunda skulle koras och efter sju tuffa grenar i och utanför Campus har vi en prispall, men ingen vinnare – i alla fall inte ännu.
Kalle Miketinac, Carl Grundström och Sebastian Stålberg är de tre medaljörerna, men vinnaren presenteras inte förrän den 18 augusti.
Fystränaren Pär Edlund var initiativtagare till styrketävlingen och var mycket nöjd med resultatet.
"Alla stoppade in huvudet och det var bra. Tanken var att grenarna skulle vara korta och intensiva, som ett hockeybyte", förklarar Edlund och pekar på ett resultat som stack ut lite i mängden:
"500 meter på en minut och 22 sekunder i roddmaskinen är bra".

Frölunda Indians avslutar försäsongen på fredagen och är tillbaka på Campus den 1 augusti.

Grenresultat
Cykel 500 meter:
1.Victor Olofsson
2. Adam Almqvist
3. Mattias Nörsterbö

Rodd:

  1. John Nyberg
  2. Victor Olofsson
  3. Sebastian Stålberg och Max Friberg

Däckvältning:

  1. Pontus Widerström
  2. Arvid Söderblom
  3. John Nyberg

Burpees - släde - löpning 200 meter:

  1. Kalle Miketinac
  2. Carl Grundström
  3. Pathrik Westerholm

Löpning med säckar:

  1. Christoffer Ehn
  2. Sebastian Stålberg
  3. Max Friberg

Agility-löpning:

  1. Christoffer Ehn
  2. Pathrik Westerholm
  3. Kalle Miketinac

Löpning Brage-backen:

  1. Max Friberg
  2. Kalle Miketinac
  3. Oliwer Fjällström